Black Friday i Cyber Monday – czy naprawdę można zaoszczędzić?

Kiedy jest czarny piątek? Czy to prawda, że właśnie w tym dniu w roku promocje są naprawdę ogromne i zdecydowanie warto z nich skorzystać? Zdania na ten temat są podzielone. W tym artykule podzielimy się z Wami najważniejszymi informacjami o Black Friday.

Co to jest czarny piątek i cyber poniedziałek?

Czarny piątek to dzień po Święcie Dziękczynienia, kiedy sklepy na całym świecie organizują zimowe wyprzedaże. Termin “czarny piątek” zwykle odnosi się do dnia po Święcie Dziękczynienia, ale można go również używać w odniesieniu do dni pomiędzy Świętem Dziękczynienia a Bożym Narodzeniem, kiedy to przodujący sprzedawcy detaliczni organizują masowe wyprzedaże.

Cyberponiedziałek to poniedziałek po Święcie Dziękczynienia, który jest jednocześnie pierwszym dniem sezonu zakupów świątecznych. Cyberponiedziałek nie jest kojarzony z jednym sprzedawcą detalicznym, ale powszechnie uważa się, że jest to dzień, w którym zakupy internetowe stają się bardziej powszechne niż zakupy offline. Popularność Cyber Monday znacznie wzrosła w ciągu ostatnich kilku lat.

Kiedy wypada następny czarny piątek i cyber poniedziałek?

Poniżej znajduje się lista nadchodzących Czarnych Piątków i Cyber Poniedziałków w różnych krajach. Jeśli chcesz zrobić zakupy w innym kraju, podajemy również datę i lokalną nazwę tego wydarzenia.

  • Stany Zjednoczone Ameryki – 23 listopada – Czarny Piątek
  •  Kanada – 23 listopada – Czarny Piątek
  •  Meksyk – 23 listopada – Día de la Consuma
  •  Wielka Brytania – 25 listopada – Czarny piątek
  •  Niemcy – 27 listopada – Cyber Monday
  •  Francja – 28 listopada – Jour de l’Extravagance (Dzień ekstrawagancji)
  •  Włochy – 28 listopada – Czarny Piątek
  •  Hiszpania – 28 listopada  – Día del Guarda Llarga

Czy można zaoszczędzić pieniądze na zakupach w czarny piątek?

Tak i nie. To naprawdę zależy od tego, gdzie się wybierasz i jaka jest pora roku. Jeśli jesteś gotów poświęcić niektóre wygody, możesz być w stanie zaoszczędzić pieniądze na wybranych artykułach w wybranych sklepach. Większość towarów będzie jednak droższa podczas wyprzedaży w Czarny Piątek i Cyber Poniedziałek.

Jeśli szukasz sprzętu elektronicznego, na pewno znajdziesz jakieś okazje. Ważne jest jednak, aby wiedzieć, jaka jest różnica między świetną ofertą a “tradycyjną ceną”. Chociaż możesz zaoszczędzić kilka złotych tu i tam, jest mało prawdopodobne, abyś był w stanie zaoszczędzić dużo pieniędzy podczas tej wyprzedaży.

Niektóre domy towarowe oferują o tej porze roku większe zniżki na niektóre artykuły. W Stanach Zjednoczonych promocje bywają o wiele lepsze niż u nas, w Polsce. Na przykład Macy’s oferuje 25% zniżki na zakupy w Czarny Piątek i 40% zniżki na zakupy w Cyber Monday. Jeśli chcesz mieć gwarancję, że dostaniesz produkty z wyprzedaży, najlepiej odwiedź sklep jak najwcześniej.

Czarny Piątek w USA

Czarny Piątek jest obchodzony w różnych krajach na całym świecie. W Stanach Zjednoczonych jest to jeden z najpopularniejszych dni zakupowych w roku, a zaraz po nim następuje Cyber Monday.

W tym dniu ludzie w całym kraju ustawiają się w kolejce do swoich ulubionych sklepów, aby skorzystać z najlepszych ofert. Dzień po Święcie Dziękczynienia na ulicach, w centrach handlowych i na placach publicznych w Stanach Zjednoczonych można spotkać ludzi z różnych środowisk, którzy szukają najlepszych okazji.

Wyprzedaże są organizowane przez sklepy detaliczne i często promowane za pomocą poczty elektronicznej i kampanii w mediach społecznościowych. Zazwyczaj zaczynają się później niż zwykle i kończą bardzo wcześnie rano. W USA i Kanadzie przeceniane są różne kategorie produktów. 

To nie tylko elektronika, ale i ubrania, żywność, a nawet kosmetyki męskie. Można też odnaleźć wspólne mianowniki ze starym kontynentem – niesłabnącą popularnością cieszą się atrakcyjne cenowo telewizory czy akcesoria, a także gry. Bez wątpienia taki sezon promocji za Wielką Wodą jest o wiele lepiej pomyślany, niż w Europie. Taniej kupimy też kosmetyki damskie, a nawet i samochody (!).

Czarny Piątek w Polsce i Europie

W Europie Black Friday i Cyber Monday są obchodzone głównie w Anglii i Niemczech. W tych krajach wiodący sprzedawcy internetowi organizują w tych dniach masowe wyprzedaże.

Popularność eventu rośnie też u nas, w Polsce, jednak szereg danych statystycznych pokazuje, że niektóre promocje i wyprzedaże należałoby raczej wziąć w cudzysłów. Tak naprawdę, trudno będzie nam zaoszczędzić. Zwłaszcza jeśli celujemy w produkty ze średniej półki cenowej.

Czy można zaoszczędzić pieniądze na zakupach w czarny piątek?

Niekoniecznie. Trwają one bardzo krótko. W rezultacie oferty, które są dostępne, zmieniają się niemal z godziny na godzinę. Najlepszym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy jest uważanie na swoje wydatki i trzymanie się budżetu. Podczas zakupowego szaleństwa to wiedza, o której nie wolno zapominać.

Podsumowanie Czarnego Piątku i najważniejsze informacje

Jeśli chcesz w tym roku robić mądrzejsze zakupy i przy okazji zaoszczędzić pieniądze, przygotowaliśmy poniższą listę rzeczy, które warto rozważyć. Zanim wyruszysz do sklepów w Czarny Piątek, zapoznaj się z naszą listą najlepszych dni na zakupy online w tym roku. W tych dniach istnieje większe prawdopodobieństwo, że będziesz mieć świetne oferty na produkty, które chcesz kupić.

Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze w Czarny Piątek, zalecamy skorzystanie z naszego internetowego generatora kodów kuponów na Czarny Piątek. W ten sposób będziesz w stanie znaleźć najlepsze oferty bez konieczności szukania ich na parterze. Pamiętaj, że Czarny Piątek nie jest dniem, w którym kupuje się artykuły luksusowe. Chociaż możesz zaoszczędzić na sprzęcie elektronicznym i AGD, z zakupem droższych artykułów, takich jak meble i artykuły gospodarstwa domowego, lepiej poczekać do Cyber Monday.

Podsumowanie

Black Friday i Cyber Monday to dwa najpopularniejsze dni zakupowe w roku. Ludzie wybierają się na zakupy w poszukiwaniu okazji na sprzęt elektroniczny, odzież, zabawki i wiele innych. Jednak często ludzie idą na zakupy i nie wiedzą nawet, czego szukać.

Jeśli chcesz w tym roku zaoszczędzić pieniądze i czas, radzimy sprawdzić inne dni, w których można zrobić zakupy, takie jak Cyber Monday. Black Friday i Cyber Monday to niemal gwarancja świetnych ofert, ale trzeba ich uważnie szukać.

Na Luzie